«Vi trenger idealister. Problemene oppstår når idealister kommer i posisjon der de kan diktere den politiske agendaen og gjør det med henvisning til vitenskapelige sannheter», skriver Per Arne Bjørkum i en kronikk i Stavanger Afteblad.
«Når vitenskapelige sannheter blir satt absolutt, dvs. blir til et udiskutabelt over-standpunkt, så oppheves grunnlaget for rasjonell politisk debatt og dermed politikk slik vi kjenner den,» skriver han, med klar referanse til dagens klimadebatt der de som sier de er skeptiske til konklusjonene i FNs klimapanel helst ikke bør slippe til, i følge mange forskere og politikere.
«Det er (nemlig) enhver forskers plikt å betvile andres konklusjoner, skriver Bjørkum, og viser til at absolutte sannheter knapt nok eksisterer i vitenskapen.
Les kronikken her.
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Åpen debatt om klima?](https://geo365.no/wp-content/uploads/2015/04/711x474-Bjorkum-650x433.jpg)
KOMMENTER DENNE SAKEN