Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil satse på mineralnæringen
    Bergindustri

    Vil satse på mineralnæringen

    By Halfdan Carstensnovember 8, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fremskrittspartiet ønsker å etablere et statlig kapitalfond for mineralnæringen. Helt i tråd med hva Norsk Bergindustri forlanger.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fremskrittspartiet mener at mineralnæringen er en viktig fremtidsnæring for Norge, og har stort potensial til å bli en ytterligere viktig eksportindustri, skriver Fremskrittspartiet i en pressemelding.

    I en globalisert industri er stabil tilgang til ulike mineraler svært viktig for produksjon av for eksempel batterier og magneter til bruk i moderne teknologi. Fremskrittspartiet vil derfor  satse betydelig på mineralnæringen i sitt alternative Statsbudsjett.

    – Mineralnæringen skal bli Norges neste vekstnæring, fordi mineraler har en svært viktig plass i det grønne skiftet. Mye av den grønne teknologien, slik som vindmøller og solceller, er avhengig av tilgang til mineraler. Mange av disse finnes i Norge, sier Stortingsrepresentant Bengt Rune Strifeldt fra Finnmark, som også er Fremskrittspartiets mineralpolitiske talsperson.

    Solceller kan levere grønn, bærekraftig energi. Men er tilgangen til materialene god nok? Foto: Wikipedia

    Da må vi tro partiet er svært fornøyd med at regjeringen satser millioner på å finne mineraler på den midtatlantiske ryggen (geo365.no: «30 millioner til kartlegging av havbunnsmineraler«).

    – Mineralnæringen vil gi mange arbeidsplasser og har særlig stort potensial i distrikts-Norge. Imidlertid hemmes næringen av lang saksbehandlingstid, mange reguleringer og høy risiko. Oppstart av gruvevirksomhet kan ta så lang tid som 10-15 år. Saksbehandlingstiden må derfor reduseres, er en klar henstilling fra Strifeldt.

    – Tilgang på kapital er en utfordring. Et statlig eid kapitalfond for mineralnæringen etter finsk modell vil redusere risikoen for andre investorer. I første omgang foreslår vi et innskudd på én milliard kroner, med en tydelig målsetting å bygge opp kapitalbasen i dette fondet til fem milliarder kroner. Det må være en forutsetning av fondet driver etter prinsipper om avkastning på investert kapital, sier Strifeldt.

    – Markedet for å kapitalisere opp aktuelle mineralprosjekt i Norge er krevende og et statlig investeringsfond vil bidra til å få fart på mineralnæringen i Norge. Dette vil bidra til at mineralfunn utvikles til industrielle prosjekter, tilføyer Strifeldt

    Partier er da fullt på linje med bransjeorganisasjonen Norsk Bergindustri (geo365.no: «Krever kraftfulle og målrettede tiltak«).

    Fremskrittspartiet foreslår derfor i sitt alternative Statsbudsjett følgende tiltak for å styrke mineralnæringen:

    etablere et statlig kapitalfond for mineralnæringen, sikre at virkemiddelapparatet investerer i mineralutvinningsprosjekter, styrke kartlegging av mineralressurser i Norge og redusere konsesjonskøene ytterligere

     

    Related Posts

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025

    Gull: Etiopia

    desember 11, 2025

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.