Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kraftig vekst, men ingen redning
    CCS

    Kraftig vekst, men ingen redning

    DNV spår kraftig vekst i kapasiteten for fangst og lagring av CO2 i Europa, med Norge som et foregangsland. Men i 2050 vil ikke den globale kapasiteten håndtere mer enn seks prosent av utslippene, langt fra nok til å nå nullutslippsmålene.
    By Ronny Setsåmai 29, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    default

    Northern Lights’ mottaksterminal i Øygarden utenfor Bergen skal ta imot CO2 fra skip, og gassen skal komprimeres før den sendes til lagring på sokkelen. Foto: Ruben Soltvedt / Northern Lights

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fangst og lagring av CO2 (CCS) regnes som blant de viktigste verktøyene for å kutte klimagassutslipp og begrense global oppvarming.

    I rapporten Energy Transition Outlook – CCS to 2050, analyserer DNV dagens status og fremtidsutsikter for karbonhåndtering frem mot 2050.

    Sertifiserings- og rådgivningsselskapet forventer en kraftig vekst i kapasiteten til fangst og lagring av klimagassen, og kanskje spesielt i Europa: I 2024 ble det fanget 1 million tonn CO2 per år, i 2040 forespeiler de anslagsvis 180 millioner tonn per år og deretter 340 millioner tonn årlig i 2050.

    Globalt ventes kapasiteten å øke fra 41 millioner tonn i 2024 til 1,3 milliarder tonn i 2050.

    – Karbonfangst og lagring har nå nådd et vendepunkt, og vokser frem der det finnes politisk støtte. Europa har de sterkeste prisinsentivene og vil ta igjen dagens nordamerikanske dominans. På kort sikt vil det meste av fangsten skje i olje- og gassektoren, men etter hvert vil dette bre seg til tungindustri og andre sektorer som er vanskelig å avkarbonisere, kommenterer Sverre Alvik, forskningsleder for energiomstilling i DNV.

    Norges unike posisjon

    Det kommer ikke som noen overraskelse at Norge er blant landene omtales mest i rapporten. Norge har lang erfaring med injeksjon av CO2 på norsk sokkel (Sleipner siden 1996 og Snøhvit siden 2008), og gjennom statens satsning på å utvikle en full verdikjede for CCS (Langskip), står vi nå rede til å starte kommersiell drift.

    Northern Lights’ terminal for mottak av CO2 i Øygarden stod ferdig allerede i fjor høst, og nylig ble den første lasten med CO2 sendt fra Heidelbergs sementanlegg i Brevik.

    Andre faktorer som gjør Norge ideelt posisjonert til å bli Nord-Europas CO2-lager er den store lagringskapasiteten i egnede akviferer på norsk sokkel, et støttende og godt etablert politisk rammeverk med flere gjennomførte lisensrunder og tiår med relevant offshoreerfaring.

    Veksten i CCS har i stor grad vært politikkdrevet, med sterke insentiver som subsidier, skattefordeler og statlig finansiert infrastruktur. DNV forventer at kostnadene vil reduseres som følge av teknologiforbedringer og stordriftsfordeler, og at CCS blir mer kommersielt fremover.

    Tegn på kommersiell levedyktighet ser vi allerede i Norge. Northern Lights-partnerne Equinor, Shell og TotalEnergies besluttet denne våren å investere 7,5 milliarder kroner i fase 2-utvidelsen, noe som signaliserer at de ser muligheten for at CCS kan bli en lønnsom forretning.

    Liten del av løsningen

    Rapporten gjør det imidlertid klart at CCS ikke kan regnes som en enestående løsning for verdens utslippsutfordringer. Per 2024 ble 0,1 prosent av verdens CO2-utslipp håndtert av CCS. I 2050 kan tallet være 6 prosent (1,3 milliarder tonn CO2 per år).

    Global CCS-kapasitet frem mot 2050. Kilde: DNV

     

    Regional CCS-kapasitet frem mot 2050. Kilde: DNV

    Dette er langt lavere enn DNVs 1,5 °C-scenario, som krever hele 8 milliarder tonn årlig fangst- og lagringskapasitet i 2050.

    Dette kan til dels forklares med de regionale forskjellene i forventet CCS-kapasitet.

    Mens Europa og Nord-Amerika i henhold til rapporten vil anslås å fange og lagre hhv. 31 og 26 prosent av utslippene i 2050, er tilsvarende tall for Kina og India kun hhv. 3 og 1 prosent.

    Kina har uttalt mål om å nå utslippstoppen i 2030, og være karbonnøytrale i 2060. India sikter mot nullutslipp innen 2070, og den indiske regjeringsinstitusjonen NITI Aayog har ifølge DNV foreslått en mulig lagringskapasitet på hele 750 millioner tonn CO2 per år i 2050.

    DNV forventer imidlertid at andre former for avkarbonisering resulterer i at verdens utslipp i 2050 vil være 20,7 milliarder tonn CO2 per år, nesten en halvering fra 2024.

    Les hele rapporten her

    Related Posts

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    juli 25, 2026

    Vurderer CO2-lagring ved Wisting

    juli 4, 2026

    Norsk gass: For kraft, klima og industri

    juni 30, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Listen to the drill bit
    Sep 02, 2026

    Listen to the drill bit

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic
    Aug 31, 2026

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins
    Aug 31, 2026

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.