Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Justerer opptrappingsplanen
    Bergindustri

    Justerer opptrappingsplanen

    Operasjonelle og tekniske utfordringer har forsinket opptrappingen av prosessanlegget ved Engebøgruva. Med teknisk støtte fra partnere sikter Nordic Mining mot full produksjon i andre kvartal 2026.
    By Ronny Setsånovember 5, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Malmen skal brytes i dagbruddet de første 15 driftsårene. Foto: Nordic Mining

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Siden Nordic Mining lille julaften i fjor meldte at det første mineralkonsentratet var produsert ved Engebøgruva, har gruva og prosessanlegget vært i en innkjøringsfase (ramp-up phase).

    Selskapets plan var at innkjøringsfasen skulle vare gjennom 2025, med full produksjon ved inngangen til 2026.

    På grunn av operasjonelle og tekniske utfordringer i tredje kvartal har Nordic Mining nå justert opptrappingsplanen med mål om å nå designkapasitet mot slutten av andre kvartal 2026. Selskapet bekrefter samtidig målet om å sende første last av rutilkonsentrat i første kvartal 2026.

    – Den opprinnelige opptrappingsplanen var for ambisiøs, men jeg er trygg på at vi vil levere i henhold til våre nylig oppdaterte mål, kommenterer Nordic Minings konsernsjef Finn Ivar Marum.

    Utfordringer i opptrappingsfasen er ikke uvanlig for større gruveprosjekter. I denne perioden må produksjon, utstyr, prosesser og personell finjusteres for å nå stabil drift. En slik fase kan ta fra flere måneder til flere år, avhengig av kompleksitet i anlegget og hvor godt forberedt en er ved overlevering fra bygg- til driftsfase. Bransjeanalyser (som McNulty-kurver) viser at reell produksjon ofte ligger under planlagte mål i tidlig fase.

    Etter vedlikehold og justeringer i juli har anlegget gradvis økt gjennomstrømningen. De fleste deler av prosessanlegget – inkludert knuse- og maleanleggene – kjører nå på designkapasitet, mens det siste trinnet, tørranlegget som produserer det ferdige rutil- og granatproduktet, fortsatt har lavere oppetid og kapasitet.

    For å løse utfordringene har Nordic Mining hentet inn teknisk støtte fra kundene Iwatani og The Barton Group, samt finansieringspartneren Orion Resource Partners. Noe av utstyret i tørranlegget skal redesignes for å øke volumene.

    Nordic Mining skal fremover publisere kvartalsvise produksjonsdata for å gi åpenhet og synlighet om driften. I tredje kvartal 2025 produserte selskapet 3 800 tonn granat.

    Venter dom 10. november

    Parallelt foregår to rettssaker som skaper usikkerhet for gruvas fremtid.

    I august tapte staten det såkalte fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett. Retten slo fast at tillatelsene knyttet til deponering av gruveavgang bryter med EUs vanndirektiv og den norske vannforskriften, støttet av EFTA-domstolens uttalelse i mars om mangelfull miljøvurdering.

    Staten valgte i september å anke saken til Høyesterett.

    geo365.no: Gir ikke opp Engebøgruva

    I oktober fant en annen rettssak sted i Sogn og Fjordane tingrett, der Naturvernforbundet og Natur og Ungdom begjærte at deponeringen i fjorden må stanses mens rettsprosessen for fjordsøksmålet pågår. Dommen er ventet rundt 10. november.

    – Vi argumenterte for at miljøpåvirkningen er lav, og at EUs vanndirektiv kanskje ikke engang kommer til anvendelse i dette tilfellet, opplyser Marum.

    Under Norsk Bergindustris konferanse i Trondheim i oktober omtalte direktøren rettssakene som «støy», men understreket at selskapet forholder seg profesjonelt til situasjonen.

    Marum fremhevet samtidig at Engebøfjellet representerer en unik ressurs, både i størrelse og renhet, med en levetid på minst 40 år, og viste til gruvas strategiske betydning og sterke statlige støtte gjennom hele prosjektperioden.

    geo365.no: Har tro på videre drift

    Nordic Minings rapport for tredje kvartal 2025

    Related Posts

    Gull: Kongsberg

    november 3, 2025

    Nussir: Full fart mot ny drift

    oktober 29, 2025

    Stor oppslutning om svensk bergindustri

    oktober 22, 2025
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien
    Oct 27, 2025

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien

    The forgotten science
    Nov 04, 2025

    The forgotten science

    Libya – exploration stories
    Nov 04, 2025

    Libya – exploration stories

    Finding big fields by detecting the smallest element
    Nov 03, 2025

    Finding big fields by detecting the smallest element

    Pasties, piskies, pegmatites… and Pliny
    Oct 31, 2025

    Pasties, piskies, pegmatites… and Pliny

    The value of seismic attributes and the value of having your own business
    Oct 30, 2025

    The value of seismic attributes and the value of having your own business

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.