Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Global havnivåstigning gjennom 20 000 år
    Miljø

    Global havnivåstigning gjennom 20 000 år

    By Halfdan Carstensfebruar 17, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Havnivåstigning siden siste istids maksimum. MWP står for «meltwater pulse», altså hendelser med stor avsmelting og rask havnivåstigning. Perioden bølling – da innvandringen til Danmark begynte – står fram som en anomali (MWP-1-A). Kilde: NASA

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Mengden vann på Jorda – som damp, i flytende eller fast form (is) – er konstant. Det betyr at det blir mindre vann i havet når isbreene gjennom tusener av år vokser og sakte breier seg ut over kontinentene. Det globale havnivået blir altså lavere under en istid når vannet er bundet opp, enn når det ikke er istid.  

    Under siste istids maksimum – for 20 000 år siden – var havnivået 134 meter lavere enn i dag. Da kuldeperioden yngre dryas tok slutt for 11 700 år siden, var havnivået 60 meter lavere enn i dag. Mye is hadde altså allerede smeltet i løpet av 10 000 år. 

    Havnivåstigningen etter at isen begynte å smelte for rundt 20 000 år siden, var langt fra jevn. Den fulgte tempoet i issmeltingen og kom derfor i tydelige rykk og napp. Den raskeste fasen inntraff i bølling-perioden (14 500–14 000 år siden), da havet steg med hele 40 mm per år – dramatisk sammenlignet med dagens 3–4 mm. I den påfølgende milde allerød-perioden (14 000–12 800 år siden) sank tempoet til rundt 13 mm per år – også det svært mye sammenlignet med hva vi opplever i vår tid. Under den kalde yngre dryas (12 800–11 700 år siden) bremset stigningen opp, før den igjen økte til om lag 4,5 mm per år i den tidlige delen av eldre steinalder (preboreal og boreal tid).  

    Siden vi lever i en mellomistid, og det fortsatt er mye is på Grønland og i Antarktis, vil havet fortsette å stige hvis temperaturen på Jorda fortsetter å stige. Hvis all isen på Grønland smelter, vil dette alene bidra med 7 meter, og hvis isen i Antarktis forsvinner helt, vil dette gi 60 meter høyere havnivå. 

    Related Posts

    Fra mammutsteppe til skoglandskap

    februar 20, 2026

    Arkeologisk gjennombrudd med ny teknologi

    februar 13, 2026

    De fulgte reinsdyrflokkene

    februar 6, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Svalbard-kull er bedre for klima
    Feb 18, 2026

    Svalbard-kull er bedre for klima

    Mineralrushet  
    Feb 17, 2026

    Mineralrushet  

    En forekomst for århundrer 
    Feb 13, 2026

    En forekomst for århundrer 

    Livet som våknet i et krater 
    Feb 10, 2026

    Livet som våknet i et krater 

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    Silver out, air in
    Feb 19, 2026

    Silver out, air in

    Canada’s first hydrogen exploration well
    Feb 18, 2026

    Canada’s first hydrogen exploration well

    The Black Sea is back
    Feb 17, 2026

    The Black Sea is back

    When carbon storage becomes a game
    Feb 16, 2026

    When carbon storage becomes a game

    Love and sex and oil and passion
    Feb 14, 2026

    Love and sex and oil and passion

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.