Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Fra gryende næring til politisk brikke
    Dyphavsmineraler

    Fra gryende næring til politisk brikke

    For andre gang på ett år blir utviklingen av en næring for havbunnsmineraler lagt på is i forbindelse med budsjettforhandlinger. Igjen er kunnskap den tapende part.
    By Ronny Setsådesember 1, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    De foreslåtte blokkene for en første konsesjonrunde (mørkeblå felter) utgjør ca. 38 prosent av området som er åpnet for mineralvirksomhet (lys lilla). Kilde: Sokkeldirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Forutsigbarhet har vært selve grunnlaget for den norske petroleumsindustrien. Stabile og langsiktige rammevilkår har gjort det mulig å bygge en næring i verdensklasse. Denne forutsigbarheten har gitt rom for langsiktige milliardinvesteringer, samtidig som den har stimulert leverandørindustri, teknologisk utvikling og kunnskapsbygging.

    For utviklingen av en industri og et kompetansemiljø rundt havbunnsmineraler, står regjeringen derimot til stryk. På bare ett år har næringen blitt brukt som politisk brikke i budsjettforhandlinger – ikke bare én, men to ganger.

    For ett år siden, søndag 1. desember 2024, kom den første overraskende vendingen i statsbudsjettforhandlingene. SV fikk gjennomslag for å stanse den ventede konsesjonsrunden for havbunnsmineraler, som ble utsatt på ubestemt tid.

    Konsekvensene lot ikke vente på seg. Loke Marine Minerals gikk konkurs. Green Minerals måtte kutte kostnadene kraftig og redusere bemanningen betydelig. Det er heller ikke utenkelig at kursendringen fikk ringvirkninger vi ikke har sett, som at nye eller internasjonale aktører kan ha valgt å vente med etablering, partnerskap eller investeringer i Norge.

    Denne helgen så vi en repetisjon. I budsjettforliket mellom Ap, Sp og Rødt – som per dags dato mangler flertall – er ett av punktene det har blitt enighet om: Nei til gruvedrift på havbunnen for hele stortingsperioden.

    Ole Erik Almlid, adm.dir. i NHO, sier til Dagens Næringsliv at det er «svært uheldig» å legge mineralnæringen i skuffen i fire nye år. Han peker på Europas økende behov for kritiske mineraler og minner om at norsk næringsliv har bygget opp kompetanse i troen på at en konsesjonsrunde var nært forestående.

    Almlid stiller spørsmål ved om næringen vil klare å bevare kompetansen gitt den lange utsettelsen. Her kan det legges til at utfordringen ikke bare handler om å bevare kompetansen, men også fortsette å bygge opp den ytterligere, som er nødvendig om selskapene én dag skal iverksette leting og utvinning.

    I samme artikkel støtter Harald Solberg, adm.dir. i Norsk Industri, Almlids vurdering. Han påpeker imidlertid at det gjenstår å få et flertall bak budsjettet.

    Det er likevel vanskelig å se at et eventuelt budsjettflertall vil innebære noen kursendring for havbunnsmineralene. Ap og Sp har vist at de ikke ønsker å bruke politisk kapital på havbunnsmineraler, og hverken SV, MDG eller Rødt støtter denne næringen. En eventuell redning måtte i så fall trolig komme fra borgerlig side – dersom regjeringen skulle bli nødt til å hente budsjettstøtte der.

    Regjeringen og industrien har tidligere argumentert for at en skrittvis åpningsprosess, der kommersielle aktører bidrar i datainnsamlingen, er den beste måten å sikre et solid kunnskapsgrunnlag om miljø, geologi og teknologi.

    Hvis konsesjonsrunden skyves på ubestemt tid – minst én stortingsperiode – rammes kunnskapsinnhentingen. Privat letevirksomhet kunne akselerert innsamling av miljø-, geologi- og ressursdata, og gitt det styrkede beslutningsgrunnlaget som kritiske røster lenge har etterspurt.

    Mangelen på slik kunnskap har vært kjernen i den polariserte debatten om havbunnsmineraler, og uten datainnsamling fra kommersielle aktører, er det staten og de akademiske miljøene som må fortsette kartleggingsarbeidet. Resultatet er et svakere kunnskapsgrunnlag, langsommere kompetansebygging og reduserte muligheter for å utvikle en bærekraftig havbunnsmineralnæring.

    Related Posts

    Movement towards a mining moratorium

    august 4, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    juli 28, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    juni 7, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    Do we need seabed minerals?
    Aug 11, 2026

    Do we need seabed minerals?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.