Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Håper på en løsning ved dialog
    Bergindustri

    Håper på en løsning ved dialog

    By Njål Hagenaugust 18, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Demonstranter har siden tidlig i sommer aksjonert mot gruvedriften ved kobbergruven i Repparfjorden. Aksjonen har ført til forsinket oppstart og påført Nussir ASA utgifter i millionklassen.
    Demonstrantene har flere ganger stoppet anleggsarbeidet. Foto: Jannicke Totland, Natur og ungdom

    Demonstrantene har flere ganger stoppet anleggsarbeidet. Foto: Jannicke Totland, Natur og ungdom

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Til nrk.no tidligere i sommer uttalte direktør i Nussir ASA, Øystein Rushfeldt, at han forventet at oppstarten på anleggsarbeidene ved gruven ikke ville skje uten aksjoner.

    – Enn så lenge har vi ikke tenkt å hisse oss opp over det. Så får vi se hvor lenge de sitter. På ett eller annet tidspunkt må vi i gang med jobben igjen, men akkurat nå ønsker vi ikke å lage noen komplikasjoner, uttalte Rushfeldt den gangen.

    Demonstrantene etablerte protestleir ved Nussirs anlegg på Markopneset, ved Repparfjorden i Hammerfest, i juni, og siden da har de prøvd å stoppe oppstarten av anleggsarbeidene ved gruven.

    Øystein Rushfeldt, daglig leder i Nussir, har hatt god dialog med demonstrantene hele tiden. Foto: Nussir

    Les på GEO365: Sterk lokal støtte til Nussirs planer

    Nussir-sjefen forteller at de har hatt god kontakt med Natur og ungdom over flere år.

    – Vi har stor respekt for det arbeidet de gjør, og den posisjonen de har i det norske samfunnet. Så har vi holdt hverandre godt orientert i innspurten, uttaler Rushfeldt til nrk.no.

    Han er glad for å være i gang med gravearbeidet, selv om det går litt saktere enn han skulle ønsket.

    Etter 12 år ble det første skuffetaket tatt 21. juli av en gravemaskin.

    – Det er en lettelse egentlig å ha kommet så langt. Det har vært en lang reise, forteller Rushfeldt.

    Les på Geoforskning: Et grønt kobberprosjekt

    I intervju på Helgemorgen på NRK Radio søndag 15. august blir Rushfeldt berømmet for sin tålmodighet. Tre ganger har anleggsarbeidene startet opp, og tre ganger har de blitt stoppet av demonstrantene. Rushfeldt forteller at det ikke er på det personlige planet det er motsetninger, men at han og demonstrantene har forskjellig syn på deler av det som følger med gruvedriften.

    På spørsmål om hvem som skal ta regningen for de stadige utsettelsene, uttaler Rushfeldt at det vil være urettferdig om Nussir skal ta alle regningene ved en slik aksjon.

    – Vi har vært gjennom en demokratisk prosess. Vi er ønsket av lokalsamfunnet, og vi har en lovlig tillatelse. Så hvis ikke demokratiet og lovene i Norge skal fungere, så har vi et annet demokratisk problem, uttaler Rushfeldt.

    Les på GEO365: Avgjørende avtale for Nussir

    Gruven i Repparfjorden skal ifølge Rushfeldt bli den første gruven i verden som gjennom hel-elektrifisering skal drives uten CO2-utslipp. I tillegg skal gruven drives med lavt energiforbruk og ha et lavt arealbruk. I intervjuet inviterer Rushfeldt Natur og ungdom til å komme med gode eksempler på andre gruver i verden som gjør ting bedre enn det Nussir har forpliktet seg til, og så skal han sørge for at gruven i Repparfjorden skal strekke seg enda lengre.

    Nå håper Rushfeldt at de gjennom dialog med naturvernerne kan komme frem til en løsning alle kan leve med.

    Les på GEO365: Driftskonsesjon til Nussir

     

    Related Posts

    Pensum møter praksis

    juli 6, 2026

    Staten tapte – men driften fortsetter

    juni 18, 2026

    Informerer om ny minerallov

    juni 17, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    There’s metals in them hills
    Jul 07, 2026

    There’s metals in them hills

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    North Slope leasing, exploration, and development
    Jul 07, 2026

    North Slope leasing, exploration, and development

    Storing heat in basement rocks
    Jul 06, 2026

    Storing heat in basement rocks

    The end of the expat – the end of an era?
    Jul 03, 2026

    The end of the expat – the end of an era?

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition
    Jul 03, 2026

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition

    Oil-water contacts don’t exist
    Jul 02, 2026

    Oil-water contacts don’t exist

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.