Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kraftig vekst, men ingen redning
    CCS

    Kraftig vekst, men ingen redning

    DNV spår kraftig vekst i kapasiteten for fangst og lagring av CO2 i Europa, med Norge som et foregangsland. Men i 2050 vil ikke den globale kapasiteten håndtere mer enn seks prosent av utslippene, langt fra nok til å nå nullutslippsmålene.
    By Ronny Setsåmai 29, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    default

    Northern Lights’ mottaksterminal i Øygarden utenfor Bergen skal ta imot CO2 fra skip, og gassen skal komprimeres før den sendes til lagring på sokkelen. Foto: Ruben Soltvedt / Northern Lights

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fangst og lagring av CO2 (CCS) regnes som blant de viktigste verktøyene for å kutte klimagassutslipp og begrense global oppvarming.

    I rapporten Energy Transition Outlook – CCS to 2050, analyserer DNV dagens status og fremtidsutsikter for karbonhåndtering frem mot 2050.

    Sertifiserings- og rådgivningsselskapet forventer en kraftig vekst i kapasiteten til fangst og lagring av klimagassen, og kanskje spesielt i Europa: I 2024 ble det fanget 1 million tonn CO2 per år, i 2040 forespeiler de anslagsvis 180 millioner tonn per år og deretter 340 millioner tonn årlig i 2050.

    Globalt ventes kapasiteten å øke fra 41 millioner tonn i 2024 til 1,3 milliarder tonn i 2050.

    – Karbonfangst og lagring har nå nådd et vendepunkt, og vokser frem der det finnes politisk støtte. Europa har de sterkeste prisinsentivene og vil ta igjen dagens nordamerikanske dominans. På kort sikt vil det meste av fangsten skje i olje- og gassektoren, men etter hvert vil dette bre seg til tungindustri og andre sektorer som er vanskelig å avkarbonisere, kommenterer Sverre Alvik, forskningsleder for energiomstilling i DNV.

    Norges unike posisjon

    Det kommer ikke som noen overraskelse at Norge er blant landene omtales mest i rapporten. Norge har lang erfaring med injeksjon av CO2 på norsk sokkel (Sleipner siden 1996 og Snøhvit siden 2008), og gjennom statens satsning på å utvikle en full verdikjede for CCS (Langskip), står vi nå rede til å starte kommersiell drift.

    Northern Lights’ terminal for mottak av CO2 i Øygarden stod ferdig allerede i fjor høst, og nylig ble den første lasten med CO2 sendt fra Heidelbergs sementanlegg i Brevik.

    Andre faktorer som gjør Norge ideelt posisjonert til å bli Nord-Europas CO2-lager er den store lagringskapasiteten i egnede akviferer på norsk sokkel, et støttende og godt etablert politisk rammeverk med flere gjennomførte lisensrunder og tiår med relevant offshoreerfaring.

    Veksten i CCS har i stor grad vært politikkdrevet, med sterke insentiver som subsidier, skattefordeler og statlig finansiert infrastruktur. DNV forventer at kostnadene vil reduseres som følge av teknologiforbedringer og stordriftsfordeler, og at CCS blir mer kommersielt fremover.

    Tegn på kommersiell levedyktighet ser vi allerede i Norge. Northern Lights-partnerne Equinor, Shell og TotalEnergies besluttet denne våren å investere 7,5 milliarder kroner i fase 2-utvidelsen, noe som signaliserer at de ser muligheten for at CCS kan bli en lønnsom forretning.

    Liten del av løsningen

    Rapporten gjør det imidlertid klart at CCS ikke kan regnes som en enestående løsning for verdens utslippsutfordringer. Per 2024 ble 0,1 prosent av verdens CO2-utslipp håndtert av CCS. I 2050 kan tallet være 6 prosent (1,3 milliarder tonn CO2 per år).

    Global CCS-kapasitet frem mot 2050. Kilde: DNV

     

    Regional CCS-kapasitet frem mot 2050. Kilde: DNV

    Dette er langt lavere enn DNVs 1,5 °C-scenario, som krever hele 8 milliarder tonn årlig fangst- og lagringskapasitet i 2050.

    Dette kan til dels forklares med de regionale forskjellene i forventet CCS-kapasitet.

    Mens Europa og Nord-Amerika i henhold til rapporten vil anslås å fange og lagre hhv. 31 og 26 prosent av utslippene i 2050, er tilsvarende tall for Kina og India kun hhv. 3 og 1 prosent.

    Kina har uttalt mål om å nå utslippstoppen i 2030, og være karbonnøytrale i 2060. India sikter mot nullutslipp innen 2070, og den indiske regjeringsinstitusjonen NITI Aayog har ifølge DNV foreslått en mulig lagringskapasitet på hele 750 millioner tonn CO2 per år i 2050.

    DNV forventer imidlertid at andre former for avkarbonisering resulterer i at verdens utslipp i 2050 vil være 20,7 milliarder tonn CO2 per år, nesten en halvering fra 2024.

    Les hele rapporten her

    Related Posts

    Noe mangler i betongen ved Skøyen stasjon

    oktober 23, 2025

    Oppskalering krever samkjøring

    september 25, 2025

    Kraftig vekst, men ingen redning

    september 18, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Toktet er i gang
    Dec 01, 2025

    Toktet er i gang

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 28, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 24, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?
    Dec 02, 2025

    Unlocking Egypt’s Western Desert: The next Eagle Ford?

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project
    Dec 01, 2025

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea
    Nov 28, 2025

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology
    Nov 27, 2025

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting
    Nov 26, 2025

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.