Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Milliardfinansiering for Nussir
    Bergindustri

    Milliardfinansiering for Nussir

    Blue Moon Metals har sikret en finansieringspakke på over 1,4 mrd. kroner for å videreutvikle Nussir kobbergruve i Finnmark.
    By Ronny Setsåaugust 21, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bygningsmassen fra 1970-tallets drift står fortsatt, men nå planlegges ny aktivitet ved Nussirgruva. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nussir-prosjektet har fått betydelig fart siden det canadiske gruveselskapet Blue Moon Metals kjøpte det i november 2024, sammen med Nye Sulitjelma Gruver.

    Nå har selskapet sikret en finansieringspakke på opptil 140 millioner dollar (ca. 1,4 milliarder kroner) fra Hartree Partners og Oaktree Capital Management for videre utvikling av prosjektet.

    – Å sikre denne strategiske investeringen markerer en stor milepæl for selskapet, uttaler Christian Kargl-Simard, adm.dir. i Blue Moon Metals.

    Pakken inkluderer 30 millioner dollar til forberedende aktiviteter som ingeniørarbeid, anskaffelse av utstyr og underjordsutvikling. Resten av finansieringen blir tilgjengelig etter at visse villkår er oppfylt, inkludert ferdigstillelsen av mulighetsstudien, som er ventet i februar 2026, og en positiv investeringsbeslutning.

    – Dette samarbeidet viser styrken i prosjektet vårt, den vedvarende støtten fra våre strategiske partnere og tilliten til teamets evne til å levere på tvers av vår portefølje, fortsetter Kargl-Simard.

    Han legger til at selskapet forventer å kunne sikre ytterligere en finansieringspakke i løpet av de kommende par månedene, som kan dekke flere av Blue Moons prosjekter. Det kan omfatte Nye Sulitjelma Gruver, der selskapet i sommer fikk klarsignal til å forlenge en historisk gruvetunnel for å gjennomføre leteboring.

    Prosjektet ved Repparfjorden er Norges største dokumenterte kobberforekomst, bestående av Nussir og Ulveryggen. I henhold til Blue Moon inneholder Nussir-forekomsten, som er størst og rikest, 28,7 millioner tonn malm i målte og indikerte ressurser, og 32 millioner tonn malm i antatte ressurser. Kobbergehalten er om lag 1 prosent (1,2 prosent kobberekvivalenter om en inkluderer gull og sølv).

    Denne våren ble Leonhard Nilsen & Sønner valgt til å drive en undersøkelsestunnel for leteboring og datainnsamling til mulighetsstudien.

    Nærings- og fiskeridepartementet opprettholdt tidligere i år driftslisensen for Nussir med frist for oppstart innen september 2027. Selskapet understreket da at alle primærtillatelser er på plass, inkludert utvinningstillatelse, miljøtillatelse og reguleringsplan.

    EU-kommisjonen ga i sommer Nussir status som strategisk prosjekt. Slike prosjekter loves raskere saksbehandling og mulighet for finansiell støtte.

    Related Posts

    Da Norge utvant uran

    april 6, 2026

    Ekspansjonsplaner for nyinnkjøpt gruve

    mars 31, 2026

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Da Norge utvant uran
    Apr 08, 2026

    Da Norge utvant uran

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning
    Mar 31, 2026

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning

    Asteroidenedslag: Mjølnirkrateret
    Mar 30, 2026

    Asteroidenedslag: Mjølnirkrateret

    Zero-waste processing of deep-sea minerals
    Mar 24, 2026

    Zero-waste processing of deep-sea minerals

    When energy stopped being treated as real
    Apr 09, 2026

    When energy stopped being treated as real

    bp and Brazil
    Apr 08, 2026

    bp and Brazil

    Time to recycle party balloons
    Apr 07, 2026

    Time to recycle party balloons

    Greenland’s unconformity
    Apr 06, 2026

    Greenland’s unconformity

    First seabed copper from Norway
    Apr 03, 2026

    First seabed copper from Norway

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.