Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Milliardfinansiering for Nussir
    Bergindustri

    Milliardfinansiering for Nussir

    Blue Moon Metals har sikret en finansieringspakke på over 1,4 mrd. kroner for å videreutvikle Nussir kobbergruve i Finnmark.
    By Ronny Setsåaugust 21, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bygningsmassen fra 1970-tallets drift står fortsatt, men nå planlegges ny aktivitet ved Nussirgruva. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nussir-prosjektet har fått betydelig fart siden det canadiske gruveselskapet Blue Moon Metals kjøpte det i november 2024, sammen med Nye Sulitjelma Gruver.

    Nå har selskapet sikret en finansieringspakke på opptil 140 millioner dollar (ca. 1,4 milliarder kroner) fra Hartree Partners og Oaktree Capital Management for videre utvikling av prosjektet.

    – Å sikre denne strategiske investeringen markerer en stor milepæl for selskapet, uttaler Christian Kargl-Simard, adm.dir. i Blue Moon Metals.

    Pakken inkluderer 30 millioner dollar til forberedende aktiviteter som ingeniørarbeid, anskaffelse av utstyr og underjordsutvikling. Resten av finansieringen blir tilgjengelig etter at visse villkår er oppfylt, inkludert ferdigstillelsen av mulighetsstudien, som er ventet i februar 2026, og en positiv investeringsbeslutning.

    – Dette samarbeidet viser styrken i prosjektet vårt, den vedvarende støtten fra våre strategiske partnere og tilliten til teamets evne til å levere på tvers av vår portefølje, fortsetter Kargl-Simard.

    Han legger til at selskapet forventer å kunne sikre ytterligere en finansieringspakke i løpet av de kommende par månedene, som kan dekke flere av Blue Moons prosjekter. Det kan omfatte Nye Sulitjelma Gruver, der selskapet i sommer fikk klarsignal til å forlenge en historisk gruvetunnel for å gjennomføre leteboring.

    Prosjektet ved Repparfjorden er Norges største dokumenterte kobberforekomst, bestående av Nussir og Ulveryggen. I henhold til Blue Moon inneholder Nussir-forekomsten, som er størst og rikest, 28,7 millioner tonn malm i målte og indikerte ressurser, og 32 millioner tonn malm i antatte ressurser. Kobbergehalten er om lag 1 prosent (1,2 prosent kobberekvivalenter om en inkluderer gull og sølv).

    Denne våren ble Leonhard Nilsen & Sønner valgt til å drive en undersøkelsestunnel for leteboring og datainnsamling til mulighetsstudien.

    Nærings- og fiskeridepartementet opprettholdt tidligere i år driftslisensen for Nussir med frist for oppstart innen september 2027. Selskapet understreket da at alle primærtillatelser er på plass, inkludert utvinningstillatelse, miljøtillatelse og reguleringsplan.

    EU-kommisjonen ga i sommer Nussir status som strategisk prosjekt. Slike prosjekter loves raskere saksbehandling og mulighet for finansiell støtte.

    Related Posts

    Har ikke tro på gruver på Grønland

    februar 11, 2026

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Svalbard-kull er bedre for klima
    Feb 18, 2026

    Svalbard-kull er bedre for klima

    Mineralrushet  
    Feb 17, 2026

    Mineralrushet  

    En forekomst for århundrer 
    Feb 13, 2026

    En forekomst for århundrer 

    Livet som våknet i et krater 
    Feb 10, 2026

    Livet som våknet i et krater 

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    Canada’s first hydrogen exploration well
    Feb 18, 2026

    Canada’s first hydrogen exploration well

    The Black Sea is back
    Feb 17, 2026

    The Black Sea is back

    When carbon storage becomes a game
    Feb 16, 2026

    When carbon storage becomes a game

    Love and sex and oil and passion
    Feb 14, 2026

    Love and sex and oil and passion

    KOC continues its exploration success in what could be described as a syncline
    Feb 13, 2026

    KOC continues its exploration success in what could be described as a syncline

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.