Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Gammel fjellkjede – nytt navn
    Geoturisme

    Gammel fjellkjede – nytt navn

    Av Halfdan Carstensjuli 7, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    .
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er ingen grunn til å engste seg. Fjellkjeden vil ennå bestå i mange millioner år. Riktig nok opplever vi titt og ofte at tyngdekraften gjør sitt ytterste for å flate ut landskapet, det går nesten ikke en dag uten at vi får en nyhetsmelding om ras et eller annet sted i landet, men det vil likevel ta lang tid før Dovre faller.

    I stedet er det all grunn til å glede seg. Fjellkjeden skal endelig få sitt eget navn. For til tross for at vi er et fjelland, og at kulturen bærer sterkt preg av det, har den lange rekken med fjell og fjellområder fra Agder og Rogaland i sør til Finnmark i nord alltid vært navnløs. Alle kjenner til Hardangervidda, Jotunheimen, Rondane, Trollheimen, Saltfjellet, Lofoten og Lyngen, men dette er enkeltområder. Det vi søker er et velklingende navn som binder dem sammen.

    Fjellkjeden må få et navn som kan brukes nasjonalt og internasjonalt. Det er for galt at vi snakker om Alpene, Himalaya, Pyreneene og «The Rockies», men at Europas lengste fjellkjede (!) bare blir omtalt som «fjellene», eller – enda verre – ikke blir omtalt i det hele tatt. Meteorologene snakker om Langfjellene, men dette er kun Sør-Norge, og Kjølen er fjellryggen i grensetraktene mellom Nord-Norge og Nord-Sverige. Det vi sårt trenger er et navn som dekker de 1500 kilometerne med topper og flater, og som alle tar i bruk.

    La oss ikke helt glemme svenskene. Fjellkjeden strekker seg inn i Sverige, selv om det aller meste av arealet, volumet (!) og de høyeste toppene befinner seg her i landet. Derfor bør svenskene også kaste seg på avstemningen.

    Norsk Geologisk Forening tok initiativet til denne kåringen, og i et samarbeid med Den Norske Turistforening og UT.no kan alle som vil stemme frem sin favoritt mellom den 2. og 10. september. Resultatet blir offentliggjort den 14. september på Geologiens Dag, samtidig med et arrangement på Fløyen i Bergen. Radioprogrammet Friluftsmagasinet vil vie en hel time fil fjellene mellom kl. 08.00 og 09.00, og det er i dette programmet at navnet blir gjort kjent.

    Da er det viktig at du for andre gang på kort tid har brukt stemmen din.

    HALFDAN CARSTENS

    halfdan@geo365-no.stackstaging.com

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bømlo

    februar 3, 2025

    Gull: Gisna

    januar 6, 2025

    En visuell fornøyelse

    desember 6, 2024
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.