Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Støtter bærekraftssystem for mineralnæringen
    Bergindustri

    Støtter bærekraftssystem for mineralnæringen

    By Ronny Setsåjanuar 27, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen innvilger støtte til Norsk Bergindustri for å implementere Towards Sustainable Mining i Norge.

    Norsk mineralnæring, her representert ved Rana Gruber, skal ta i bruk en ny bærekraftstandard. Foto: Sandivas / Wikimedia Commons

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bransjeorganisasjonen Norsk Bergindustri får innvilget 2,5 millioner kroner over tre år av regjeringen. Midlene skal gå til Norsk Bergindustris arbeid med å implementere bærekraftssystemet Towards Sustainable Mining (TSM) i Norge.

    Det er et knapt år siden bransjeorganisasjonen sammen med syv andre foreningenr i verden vedtok at den anerkjente, internasjonale standarden for mineralbransjen skulle innføres i Norge.

    -Mineraler er avgjørende for det grønne skiftet, og regjeringen er opptatt av at Norge skal ha en bærekraftig mineralnæring. Towards Sustainable Mining er et godt tiltak i bærekraftsarbeidet i mineralnæringen. Med dette systemet kan bransjen synliggjøre arbeidet de gjør på bærekraft, uttaler næringsminister Iselin Nybø i en pressemelding.

    Mer konkret krever TSM at selskaper årlig vurderer sin bærekraftinnsats på tvers av åtte viktige områder, inkludert energibruk, utslippshåndtering, naboskap og urbefolkning, HMS og bevaring av biologisk mangfold.

    Resultatene skal være fritt tilgjengelige for publikum og blir eksternt verifisert hvert tredje år for å sikre at det som rapporteres er nøyaktig.

    På listen over fullverdige medlemmer finner vi per i dag store navn i gruvebransjen som gullprodusentene Newmont Goldcorp og Barrick Gold, uranselskapet Cameco, og basemetallselskapene Vale, Rio Tinto Canada og Glencore Canada.

    LES OGSÅ: En mer bærekraftig mineralnæring

    Regjeringen skriver videre i pressemeldingen at Norsk Bergindustri er i gang med å tilrettelegge TSM for norske forhold. En ekspertgruppe med representanter fra næringen startet arbeidet i januar 2020, og i september samme år ble en referansegruppe etablert.

    Norsk Bergindustri er en bransjeforening for bedrifter som omsetter, utvinner, forvalter eller bearbeider mineralressurser i Norge, eller som ellers er knyttet til gruveindustrien.

    Related Posts

    Etterlyser høyere tempo

    august 14, 2026

    Verdikjeder viktigere enn forekomster

    august 12, 2026

    Samler krefter rundt larvikitt

    august 6, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Dag A Karlsen on januar 29, 2021 19:39

      Sikket utmerket – og man får bare håpe at «Kravet om Det beste ikke blir Det Godes Fiende»» gitt dagens enorme behov for metaller world-wide med derav følgende – i mange land – elendig gruvedrift – inkludert «small scale mining» uten regler (sub-Sahara mm) – uklare forsyningslinjer/handelslinjer/opphav for metaller jfr Kongo mm. Mange selskap mangler på listen – hva med Kina og deres drift over store deler av kloden? Selv uten slikt regelverk hadde vi på Svalbard en meget godt drevet gruvedrift på førsteklasses kull – som nå avvikles – slik at land med lavere krav til miljø/sikkerhet kan ta også denne markedsandelen.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    Do we need seabed minerals?
    Aug 11, 2026

    Do we need seabed minerals?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.