Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil påvise «high value barrels»
    Olje og gass

    Vil påvise «high value barrels»

    By Halfdan Carstensnovember 24, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Oljeselskapene gjør fortsatt mange, om enn små, olje- og gassfunn på norsk sokkel. Det kan gi god avkastning for både selskapene og staten.
    Torgeir Stordal, letedirektør i Oljedirektoratet, holdt innledningsforedraget på NCS Exploration Strategy 2019 som GeoPublishing AS og Anders Wittemann E&P Consulting arrangerte den 20.-21 november. Foto: Halfdan Carstens
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Letemodeller med jura reservoarbergarter dominerer fortsatt på norsk sokkel. Mer enn halvparten av prospektene som så langt har blitt boret i år har midtre eller øvre jura sandsteiner som mål. Det går fram av statistikken som letedirektør Torgeir Stordal i Oljedirektoratet (OD) la fram på NCS Exploration Strategy i Stavanger den 20. og 21. november.

    Stordal fortalte at det hittil i år er boret mer enn 54 brønner som har gitt 15 funn.

    Årets absolutt største funn er 25/2-21 (Liatårnet), der operatøren Aker BP har regnet ut at det har blitt påvist mellom 80 og 200 millioner fat utvinnbar olje (GEO 05/2019: «Ny letemodell i Nordsjøen»). Nå planlegges den første avgrensningsbrønnen, og etter den kan vi forvente et mer nøyaktig ressursestimat.

    Hvor mye årets funn gir totalt, er fortsatt usikkert. I beste fall snakker vi om 5-600 millioner fat oljeekvivalenter (o.e.). Til sammenligning utgjør den samlede norske olje- og gassproduksjonen ca. 1.500 millioner fat o.e. per år. Det samlede norske forbruket av olje er ca. 85 millioner fat per år.

    Oljeselskapene finner altså langt mindre på norsk sokkel enn det som de produserer, men heldigvis også langt mer enn det nordmenn forbruker.

    Stordal trakk også fram statistikk for hvor flinke oljeselskapene er til å riske volumer i forkant av en letebrønn. Noen prospekter har kommet bedre ut enn forventet, mens andre selvsagt er dårligere enn predikert. Hovedkonklusjonen hans var likevel at selskapene har truffet bra med sine prognoser for brønner boret i 2019. Dette gjaldt for så vidt også Liatårnet, hvor volumene var iht. prognosen, men hvor den geologiske modellen bare var delvis riktig (mye mer olje i Brent-gruppen enn antatt).

    Stordal kom i sitt foredrag også inn på problematikken rundt tidskritiske ressurser. I utgangspunktet er dette ressurser som kommer inn under «high value barrels». De ligger nært infrastruktur og gir god økonomi. Equinor har vist dette i forbindelse med funnet 35/11-23 (Echino Sør) som ligger tre km sør for Fram-feltet. Selskapet mener utvinnbare ressurser kun utgjør 38-100 millioner fat o.e., mens uoffisielle kilder sier dette kan like god avkastning som 500 millioner fat i Barentshavet. Problemet med utsatt leting er at «high value barrels» kan gå tapt. Forklaringen er at nye funn kan være for små til å forsvare en selvstendig utbygging, men store nok til å bli knyttet opp til eksisterende infrastruktur mens den enda finnes.

    Stordal trakk i den forbindelse fram leteaktiviteten på britisk side av Nordsjøen. Som eksemplifisert av funnet Glengorm i Sentralgrabenen, er det fortsatt mulig å gjøre betydelige funn, og det til tross for at det er boret adskillig flere letebrønner på UKCS enn NCS.

    Stordals stilte avslutningsvis et retorisk spørsmål relatert til gamle lisenser som OD mener er «underexplored». Han fikk et slags svar fra Denis Palermo, VP Exploration i Vår Energi, som fortalte at ExxonMobil hadde unnlatt å lete innenfor Balder-lisensen gjennom flere tiår, og det til tross for at Vår Energi har definert 17 prospekter.

    Vi konkluderer derfor med at det må være godt håp om å finne enda flere «high value barrels» på norsk sokkel.

     

    Related Posts

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026

    Sokkeloperatører samler krefter

    april 9, 2026

    Mange år (og fat) gjenstår

    mars 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Da Norge utvant uran
    Apr 08, 2026

    Da Norge utvant uran

    Too early to declare a commercial success
    Apr 22, 2026

    Too early to declare a commercial success

    “Seeking the Sweet Spot in offshore Ecuador’s Sweet Shop”
    Apr 21, 2026

    “Seeking the Sweet Spot in offshore Ecuador’s Sweet Shop”

    Geliga-1 – the gas discovery sourced by sandstones
    Apr 20, 2026

    Geliga-1 – the gas discovery sourced by sandstones

    The story behind Mexico’s biggest discovery in decades
    Apr 20, 2026

    The story behind Mexico’s biggest discovery in decades

    Omani research well burping hydrogen
    Apr 17, 2026

    Omani research well burping hydrogen

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.