Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Flytende gasskraftverk som klimatiltak
    CCS

    Flytende gasskraftverk som klimatiltak

    By Ronny Setsådesember 5, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Blå strøm – gasskraftverk med karbonfangst og -lagring – kan bidra til at Norge når sine utslippsmål samtidig som vi unngår kraftmangel i 2030.

    Kilde: Blå strøm – norsk sokkel rapport

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Innen 2030 skal de norske klimagassutslippene halveres (50 – 55 prosent reduksjon fra 2005).

    Miljødirektoratet har indikert at dette kan bli vanskelig å oppnå, men at elektrifisering av norsk sokkel vil være blant de mest betydningsfulle løsningene for å få dette til. Samtidig forteller Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) at den nasjonale effektbalansen krymper, og at vi i 2030 kan oppleve kraftunderskudd.

    Bellona, Ocean Power, Cape Omega og Norsk Industri har i en ny rapport lagt frem et mulig forslag som kan løse disse utfordringene: Nye installasjoner på norsk sokkel kan kutte de nasjonale CO2-utslippene med 10 prosent (5 millioner tonn CO2) samtidig som vi genererer 15 TWh elektrisk kraft, tilsvarende om lag 10 prosent av dagens produksjon.

    NEXT 2024

    Cathrine Ringstad, seniorrådgiver i Bellona, presenterte rapporten på Bellonaforum. Under konferansen New Energy X Subsurface i Bergen i januar vil Ringstad holde foredraget CO2 storage on the Norwegian Continental Shelf: Licence status and policy framework.

    PROGRAM OG REGISTRERING

    Løsningen er flytende gasskraftverk med karbonfangst og -lagring (blå strøm), og forfatterne av rapporten hevder at det er realistisk å anta at 3-4 slike enheter kan være operative med produksjon av elektrisitet og CO2-injeksjon innen 2030.

    Rapporten har vurdert seks områder som har kraftbehov, mulige CO2-lagre og gassproduksjon. Kilde: Blå strøm – norsk sokkel rapport

    Strømprisen er beregnet til, under visse forutsetninger, 50 – 110 øre per kWh. Inkludert prisen på gass, kan strømprisen bli rundt 1,80 kr per kWh. Rapporten påpeker at eksisterende gassturbiner på offshore installasjoner kan ende opp med en høyere pris per kWh grunnet høy forventet CO2-avgiftskostnad i 2030.

    Rapporten konkluderer slik:

    Blå strøm vil effektivt bidra til å løse den kombinerte klima- og energikrisen før 2030, samtidig som den krever minimale ressurser og fungerer som nødvendig balansekraft for en vellykket implementering av fornybar kraft.

    Slik tegner de opp veien videre:

    Kilde: Blå strøm – norsk sokkel rapport

    Tidligere i år slo Ole Gunnar Tveiten, geolog i AGR, et slag for nettopp et gasskraftverk til havs med CCS. Han lanserte muligheten for å utnytte CO2-gassen som ble fanget til å øke utvinningsgraden av olje i modne oljefelt på norsk sokkel.

    geo365.no: Bedre utnyttelse av norske oljefelter – et klimatiltak

    Related Posts

    Mer gass ved Gullfaks

    oktober 19, 2026

    Hardangerjøkulen Del 1: Geologisk og arkeologisk attraksjon

    oktober 16, 2026

    Både WWF og Offshore Norge er fornøyde

    oktober 14, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Edvard Iversen on desember 5, 2023 12:49

      Forutsetningen for at dette skal bli lønnsomt er en kraftig økning av CO2 avgiftene. Det betyr at «alt blir lønnsomt» dersom bare avgiftene på alternativet blir store nok. En finurlig metode å få lønnsomhet på, men uansett blir denne type «økonomisk lønnsomhet» ekstremt dyr for sluttbruker.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    AI still can’t beat the palynologist
    Oct 16, 2026

    AI still can’t beat the palynologist

    Tettere på terra incognita
    Oct 13, 2026

    Tettere på terra incognita

    Vekket interesse for geofag
    Oct 07, 2026

    Vekket interesse for geofag

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  
    Oct 05, 2026

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  

    Overreaksjon kan utløse istid
    Sep 30, 2026

    Overreaksjon kan utløse istid

    Equatorial Guinea: Douala and Rio Muni risk reduction
    Oct 19, 2026

    Equatorial Guinea: Douala and Rio Muni risk reduction

    Subsurface noise #11
    Oct 16, 2026

    Subsurface noise #11

    Global gas storage projects on the rise
    Oct 15, 2026

    Global gas storage projects on the rise

    The 1-meter sand that made the decisive call
    Oct 14, 2026

    The 1-meter sand that made the decisive call

    Contrasting fortunes in Sub Saharan Africa
    Oct 13, 2026

    Contrasting fortunes in Sub Saharan Africa

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.