Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Fremgang over perfeksjon
    CCS

    Fremgang over perfeksjon

    Equinor vil lagre opptil 50 millioner tonn CO2 årlig i 2035, men høye kostnader kan hindre oppskalering. Fornybarsjefen etterlyste pragmatisme og samarbeid for å gjøre CCS økonomisk bærekraftig.
    Av Ronny Setsåseptember 12, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fangst utgjør mer enn halvparten av kostnadene i en CCS-verdikjede. Her fra fangstanlegget til Heidelberg Materials’ sementfabrikk i Brevik som åpnet i juni 2025. Foto: Heidelberg Materials

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Norsk sokkel byr på et vell av muligheter for nye næringer ved siden av og etter oljen, og karbonfangst- og lagring (CCS) har fått solid fotfeste. Northern Lights har startet kommersiell lagring, og interessen for nye CCS-lisenser er stor.

    Equinor sikter mot å lagre 30 – 50 millioner tonn CO2 årlig innen 2035, omtrent tilsvarende Norges utslipp (45 millioner tonn CO2-ekvivalenter i 2024).

    Selskapet er involvert i prosjekter som Northern Lights og Northern Endurance i Nordsjøen, Bayou Bend i USA og Kalundborg i Danmark, samt en planlagt rørledning fra det europeiske fastlandet til Nordsjøen.

    Under World CCUS Conference i Bergen i september fremhevet Andreas Jagtøyen, SVP for fornybar- og lavkarbonteknologi i Equinor, at CCS er den mest kostnadseffektive måten å avkarbonisere industrier der det er krevende å kutte utslipp.

    Equinor har reinjisert CO2 på Sleipner siden 1996 og på Snøhvit siden 2008. Jagtøyen påpekte at selskapet i disse prosjektene så langt har lagret mer enn 27 millioner tonn CO2.

    – Det er lovende og imponerende, men det tok oss 30 år. Vi må øke tempoet betydelig for å løse fremtidens utfordringer.

    Jagtøyen understreket at CCS må bli økonomisk bærekraftig om vi skal nå nullutslippsmålene, og at høye kostnader er en barriere.

    – EU ETS-prisen [EUs klimakvotepris] er i dag litt under 70 euro per tonn, lavere enn de faktiske fangstkostnadene. 50 – 70 prosent av CCS-kostnadene er relatert til fangst.

    Han oppfordret til samarbeid mellom akademia og operatører for å redusere disse, men påpekte at også på transport- og lagringssiden, som ved Northern Lights, må kostnadene (ca. 75 euro per tonn) ned.

    For å akselerere utviklingen av nye prosjekter etterlyste lavkarbonsjefen pragmatisme:

    – Vi må snakke om hva som er godt nok og akselerere fremgang over perfeksjon, sa han, og viste blant annet til strenge krav til CO2-renhet og høye fangstrater som øker kostnadene betydelig.

    På transportsiden foreslo han fleksible løsninger, som direkte injeksjon fra skip til reservoarer for å unngå kostbare terminaler som Øygarden-anlegget (Northern Lights).

    Avslutningsvis oppfordret foredragsholderen til samarbeid på tvers av verdikjeden og å finne løsninger som er «gode nok». Han understreket behovet for nye forretningsmodeller, strategiske allianser og ideer for radikale kostnadsreduksjoner.

    Han nevnte blant annet CO2-utnyttelse, som syntetisk drivstoff og byggematerialer, og Equinors investering i mineraliseringsteknologi for å binde CO2 i stabile karbonater i undergrunnen.

    RELATERTE SAKER

    CO2-lagringen er i gang

    september 3, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    august 11, 2025

    Egnet for skipsbasert CO2-lagring

    juni 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN
    LEGG IGJEN DIN KOMMENTAR Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel
    Sep 12, 2025

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.