Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Metallbehovet vil firedobles
    Miljø

    Metallbehovet vil firedobles

    By Halfdan Carstensjanuar 13, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen fremhever at verden vil trenge mer metaller av hensyn til blant annet det grønne skiftet.
    NGU har nylig utarbeidet en 28 siders rapport om mineraler for det grønne skiftet. Rapporten ble blant annet bestilt som et bakgrunnsdokument foran NHOs årskonferanse som ble avholdt i januar i fjor.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Tre forhold er avgjørende for at verdens metallkonsum vil øke, mener den norske regjeringen, og legger disse til grunn for at Norge bør vurdere leting og utvinning av dyphavsmineraler på norsk territorium (geo365.no: «starter arbeide med KU»):

    • Befolkningsveksten på jorden – det er forventet at vi er 9,8 milliarder mennesker i 2050.
    • Økonomisk vekst generelt og i land som Kina, Brasil og India spesielt.
    • «Det grønne skiftet», hvor metaller er vesentlige for teknologiutvikling og forsyning av grønne verdikjeder.

    geo365.no: «På vei inn i en ny steinalder»

    Samtidig er det tre måter å møte dette behovet på:

    • Utvinning fra eksisterende eller nye landbaserte gruver,
    • Økt grad av materialgjenvinning gjennom kende implementering av sirkulær økonomi.
    • Ved utvinning av havbunnsmineraler.

    Om det siste er mulig, gjenstår å se, men Norge har altså startet en «åpningsprosess» med sikte på utdeling av undersøkelses- og utvinningstillatelser.

    En undersøkelsestillatelse gis for et bestemt område og med inntil fem års varighet, og gjelder leting etter og kartlegging av mineralforekomster for kommersielt formål.

    En utvinningstillatelse gir rettighetshaveren enerett til undersøkelser etter og utvinning av alle mineralforekomster i området som er omfattet av tillatelsen. Utvinning defineres som uttak av mineraler for kommersielt formål. Tildeling av en utvinningstillatelse vil som hovedregel gjøres etter konkurranse gjennom offentlig utlysning.

    I dokumentet «Åpningsprosess for undersøkelse og utvinning av havbunnsmineraler på norsk territorium» fremholder regjeringen at det for enkelte metaller er produksjonen i dag i stor grad konsentrert i noen få land (eller selskaper), herunder utviklingsland eller land med politisk ustabile regimer, noe som igjen kan medføre geopolitiske utfordringer og uforutsigbarhet i metalltilgjengelighet og pris.

    Videre skriver regjeringe at «Basert på kunnskap om forekomster på land, foreligger det for flere metaller prognoser som angir grunnlag for produksjon i kun noen titalls år fremover, eksempelvis 35-45 år for mangan, kobber og nikkel (DNV GL 2019, basert på U.S. Geological Survey, 2018)».

    Verdensbanken fremhever at tilgang på metaller er svært viktig for å nå klimamålene, og at den er spesielt viktig for sol-, vind- og geotermisk energi.

    Totalt sett for summen av 17 mineraler vil de ulike klimascenariene kreve fra det dobbelte til over det firedobbelte av dagens mineralbehov.

    Prognoser for behov for mineraler for tre ulike klimascenarier fra det internasjonale energibyrået, IEA. Kilde: WBG 2020/OED

    Landbaserte gruver ikke nok

    OED refererer også til en russisk rapport som hevder at etterspørselen etter flere metaller forventes å øke med mer enn prognostisert utvinning fra landbaserte gruver.

    Spesielt kobolt og nikkel er trukket frem som knappe ressurser, med mulige
    kapasitetsutfordringer allerede fra siste halvdel av 2020-tallet.

    Prognoser for etterspørsel etter kobolt på verdensbasis (tre scenarier) i forhold til eksisterende og
    mulige landbaserte gruver, samt bidrag fra havbunnsmineraler (scenario med 6 prosjekter). Kilde: Det russiske forskningsinstituttet for mineraler, 2020/OED,

     

    Related Posts

    De havnet i en kompost

    november 6, 2026

    Med røtter i dagens Tyrkia

    oktober 30, 2026

    Hardangerjøkulen Del 2: Jaktmark for steinalderfolk

    oktober 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Searching seismic at scale
    Nov 06, 2026

    Searching seismic at scale

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft
    Nov 03, 2026

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?
    Nov 02, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    Turning remarks to records
    Oct 28, 2026

    Turning remarks to records

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 27, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    When fast gas becomes slow gas
    Nov 06, 2026

    When fast gas becomes slow gas

    How Fervo is digging a deep financial hole
    Nov 05, 2026

    How Fervo is digging a deep financial hole

    When precision becomes a trap
    Nov 04, 2026

    When precision becomes a trap

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines
    Nov 03, 2026

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines

    The rise of the onshore
    Nov 02, 2026

    The rise of the onshore

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.