Det danske energiselskapet Ørsted melder at de har blitt tildelt en 20-årig kontrakt av Energistyrelsen for fangst av CO2 fra to danske kraftverk.
Fangsten skal skje fra 2025, og i 2026 skal fangstkapasiteten nå 430 000 tonn CO2 per år. Danmarks utslipp av CO2 var om lag 30 millioner tonn i 2021. For Norge var tallet 41 millioner tonn.
Det er imidlertid ikke danskene som skal lagre drivhusgassen – den skal sendes med skip til Øygarden. Der bygger partnerskapet Northern Lights en terminal for mottak av CO2.
Northern Lights består av Equinor, Shell og TotalEnergies, og har som mål å gjøre forretning av CO2-lagring. Fra og med neste år skal partnerskapet stå klare til å injisere og lagre opptil 1,5 millioner tonn CO2 per år fra norske og europeiske kunder som ønsker å redusere sine utslipp.
Ambisjonen er å øke kapasiteten til fem millioner tonn CO2 per år i 2025.
geo365.no: Kan lagre minst 5 millioner tonn årlig
Ørsted skal etablere karbonfangst ved Asnæs kraftverk i Kalundborg i Vestsjælland, og ved Avedøre kraftverks halmfyrte kjele i København. Begge prosjektene omhandler biogen fangst, det vil si fangst av CO2 fra ikke-fossil forbrenning. Resultatet er at CO2 fjernes fra atmosfæren (negative utslipp).
Det danske kraftselskapet opplyser at de vil utvikle prosjektet sammen med norske Aker Carbon Capture.
Byggingen av karbonfangstanleggene starter i juni.
Northern Lights bygger sakte, men sikkert opp sin kundeliste. Hafslund Oslo Celsio og Heidelberg Materials sement Norge var de to første. Siden har Yara Sluiskil (Nederland) kommet til.
Partnerskapet har videre inngått en intensjonsavtale med Eramet Norge om mulig fremtidig lagring av CO2 fra Eramets tre norske smelteverk. Også Borg CO2 – en industriklynge i Viken (Østfold) har ambisjoner om å etter hvert fange CO2 og benytte seg av tilbudet til Northern Lights.
Northern Lights vil lagre drivhusgassen i Aurora-lisensen (EL001) som omfatter et reservoar i Johansen- og Cookformasjonene sørvest for Troll-feltet i den sørlige delen av Nordsjøen. De har boret to brønner (én injeksjonsbrønn og én reservebrønn). CO2 vil fraktes med skip til mottaksterminalen i Øygarden, for deretter å sendes ut på sokkelen via rør og ned i reservoaret.
Danmark har for øvrig ambisjoner om å komme i gang med egen lagring av CO2, men per nå er Northern Lights det mest modne CCS-prosjektet i Nordsjøen.
geoforskning.no: Danmark starter CO2-lagring
Northern Lights utgjør transport- og lagringsdelen av Langskip, det statsfinansierte prosjektet for karbonhåndtering.