Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Arbeidet med KU er nå endelig i gang  
    Dyphavsmineraler

    Arbeidet med KU er nå endelig i gang  

    By Njål Hagenoktober 8, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nå skal det utredes hvorvidt og hvorledes det er mulig å drive forsvarlig mineralvirksomhet samtidig som havmiljøet ivaretas. 
    Kartet viser området som omfattes av åpningsprosessen. Området dekker 592 500 km2. Kart: OD

    Kartet viser området som omfattes av åpningsprosessen. Området dekker 592 500 km2. Kart: OD

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Oljedirektoratet (OD) har nå startet arbeidet med en konsekvensutredning (KU) vedrørende utvinning av dyphavsmineraler. Tidligere i år ble det gjennomført en høring før det endelige programmet ble fastsatt.

    Lov om mineralvirksomhet på kontinentalsokkelen – havbunnsmineralloven – fastsetter kravene til en åpningsprosess, herunder konsekvensutredning. Første skritt i prosessen med konsekvensutredning er å utarbeide et program for denne.  Nå har Regjeringen satt i gang en åpningsprosess for mineralvirksomhet på norsk sokkel. Olje- og energidepartementet, som har forvaltningsansvaret for havbunnsmineraler, leder arbeidet. Oljedirektoratet (OD) skal bistå departementet i gjennomføringen, og koordinerer det faglige utredningsarbeidet. 

    Les på GEO365: Avgjørende for utvinning av dyphavsmineraler 

    Program fastsatt 

    Det endelige programmet ble fastsatt av Olje- og energidepartementet 10. september i år. Programmet angir det formelle og faglige grunnlaget for konsekvensutredningen. 

    Konsekvensutredningen skal belyse hvilke virkninger en åpning kan få for miljøet og antatte næringsrelaterte, økonomiske og sosiale forhold. Spørsmål som skal utredes er hvorvidt og hvorledes det er mulig å drive forsvarlig mineralvirksomhet, og samtidig ivareta havmiljøet og andre brukere av havet. 

    Mer detaljerte forhold knyttet til konkrete utvinningsprosjekter, er ifølge OD, ikke en del av denne konsekvensutredningen. Dette er forhold som skal utredes ved eventuelle framtidige søknader fra kommersielle aktører, som ønsker godkjenning for utvinning av konkrete mineralforekomster, etter at områder er åpnet for virksomhet.  

    Les på GEO365: «Komplett galskap» 

    Seks grunnlagsrapporter 

    Det er utarbeidet seks grunnlagsrapporter som skal utgjøre en viktig kunnskapsbase for gjennomføring av studien. Disse grunnlagsstudiene dekker natur- og miljøforhold (naturforhold på havbunnen, pelagisk økosystem og sjøfugl), næringsvirksomhet (fiskeri og sjøtransport) og teknologier for leting og utvinning av havbunnsmineraler. 

    Les på GEO365: Tror på produksjon allerede i 2030 

    Kan bli viktig havnæring  

    – Mineraler på havbunnen kan bli en ny og viktig havnæring for Norge. Befolkningsvekst og økt bruk av fornybare energikilder er faktorer som påvirker etterspørselen etter metaller, og som kan gjøre det kommersielt interessant å utvinne metalliske mineraler fra havbunnen, skriver OD i en pressemelding. 

    OD har påvist at det finnes interessante forekomster av både sulfider og manganskorper på norsk sokkel. Dette er forekomster som inneholder viktige metaller som samfunnet vil trenge framover. 

    Les om havbunnsmineraler her 

    På konferansen NCS Exploration – Deep Sea Minerals 2021 20. – 21. oktober i Bergen blir de viktigste utfordringene og mulighetene ved leting etter dyphavsmineraler diskutert av verdens fremste eksperter innen en rekke fagområder. Konferansen tar også opp andre aspekter ved dyphavsmineraler, så som dannelsen av dyphavsavsetninger, karakterisering av forekomster, behovet for kritiske mineraler og – ikke minst – hvordan leting og utvinning kan påvirke miljøet. Flere selskaper som har vist interesse for å være med i den aller første konsesjonsrunden vil også presentere sine tanker og ideer om utforskningen av dyphavet.  

    BILLETTER OG REGISTRERING  

    Related Posts

    Zero-waste processing of deep-sea minerals

    mars 19, 2026

    Seabed mining – life recovers

    mars 17, 2026

    First commercial recovery permit for seabed mining on the horizon

    mars 12, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Havet endret seg brått rundt 1950 
    Mar 18, 2026

    Havet endret seg brått rundt 1950 

    A historic milestone
    Mar 14, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    If plans come to fruition, the Aarhus geothermal project in Denmark may almost deliver what was promised
    Mar 19, 2026

    If plans come to fruition, the Aarhus geothermal project in Denmark may almost deliver what was promised

    A new frontier for Nigeria’s stranded associated gas
    Mar 18, 2026

    A new frontier for Nigeria’s stranded associated gas

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met
    Mar 17, 2026

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?
    Mar 16, 2026

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.