Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ser potensial for ny industri på sokkelen
    CCS

    Ser potensial for ny industri på sokkelen

    Sokkeldirektoratet mener norsk sokkel er attraktiv for lagring av CO2 og interessen fra industrien for tildeling av letetillatelser er solid.
    By Ronny Setsåmars 19, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    default

    Northern Pioneer, verdens første kommersielle skip for frakt av flytende CO2, ankret nylig opp i Stavanger. Det er ett av fire skip som skal transportere klimagassen fra ulike norske og europeisk utslippere til Northern Lights’ terminal i Øygarden. Foto: Tom Haga / Northern Lights

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Norsk sokkel er veldig attraktiv for sikker CO2-lagring, uttaler Ann Helen Hansen i en sak på Sokkeldirektoratets (Sodir) nettsider.

    Hansen er koordinator for CCS i Sodir. Hun underbygger påstanden ved å trekke frem erfaringen vi har gjort oss fra CO2-injisering ved Sleipner og Snøhvit (siden henholdsvis 1996 og 2008), at norsk sokkel er moden med mye innsamlede data om undergrunnen og ikke minst fordi regelverket er på plass, noe som gir forutsigbare betingelser for industrien.

    I fjor ble det gitt tilbud om seks tildelinger av letetillatelser for å lagre CO2, og totalt er det tildelt 11 tillatelser og to tilbud som forventes å bli tildelt i 2025. Et nytt område ble utlyst tidlig i mars. 13 selskap er rettighetshavere i tillatelsene. Flere av disse har ikke tilknytning til petroleumsnæringen.

    Ifølge Sokkeldirektoratet kan det totalt bli lagret mellom 1,5 og 2 milliarder tonn CO2, basert på dagens planer for prosjekter i de tildelte tillatelsene. Da Sodir la frem oppsummeringen av året som har gått gjennom rapporten Sokkelåret 2024, delte de et diagram som viser en prognose for den årlige lagringskapasiteten:

    Diagrammet viser mulig årlig lagringsvolum av CO2 på norsk sokkel basert på tillatelsene som så langt er tildelt. Kilde: Sokkeldirektoratet

    I henhold til prognosen kan den årlige kapasiteten om få år overstige de norske klimagassutslippene (46,6 millioner tonn CO2-ekvivalenter i 2023). Prognosen tar ikke høyde for fremtidige tildelinger av tillatelser.

    – Vi opplever at prosjektene jobber godt med videre modning og ser for oss at det blir veldig høy aktivitet i 2025 med flere milepæler i prosjektene og nye tildelinger, forteller Hansen.

    Sokkeldirektoratet opplyser at ulike typer utbyggingsløsninger vurderes i prosjektene. Det inkluderer skip som transporterer CO2 til landanlegg for mellomlagring og videre transport i rør ut til lager (som Northern Lights), direkte injeksjon fra skip (som Stella Maris CCS) og rørledning fra Europa.

    Equinor, som forrige måned la frem rapporten for fjerde kvartal 2024, bekreftet selskapets ambisjon om en kapasitet på 30 – 50 millioner tonn CO2 innen 2035. Det inkluderer imidlertid også internasjonale prosjekter.

    NCS Exploration + NeXt 2025

    The conference highlights developments in technology related to hydrocarbon exploration and new energy and low-carbon sectors including offshore wind and CCS.

    The aim is to deepen our subsurface understanding through knowledge-sharing across disciplines, to increase efficiency and reduce our carbon footprint.

    Oslo, May 2025

    More information

    Related Posts

    Vurderer CO2-lagring ved Wisting

    juli 1, 2026

    Norsk gass: For kraft, klima og industri

    juni 29, 2026

    Samler industrikrefter for CO2-prosjekt

    juni 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    There’s metals in them hills
    Jul 07, 2026

    There’s metals in them hills

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Before you decide to enter Venezuela…
    Jul 07, 2026

    Before you decide to enter Venezuela…

    North Slope leasing, exploration, and development
    Jul 07, 2026

    North Slope leasing, exploration, and development

    Storing heat in basement rocks
    Jul 06, 2026

    Storing heat in basement rocks

    The end of the expat – the end of an era?
    Jul 03, 2026

    The end of the expat – the end of an era?

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition
    Jul 03, 2026

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.