Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tar sikte på grønn gruvedrift
    Bergindustri

    Tar sikte på grønn gruvedrift

    By Ronny Setsåfebruar 6, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Leteselskapet Rare Earths Norway tar del i et bredt sammensatt EU-prosjekt som skal bidra til nye, grønne løsninger for utviklingen av Fensfeltet.

    Kjerneprøver fra Fensfeltet blir et viktig bidrag til det nye, europeiske forskningsprogrammet REESOURCE. Foto: Rare Earths Norway

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Rare Earths Norway (REN), leteselskapet som har ambisjoner om å utvinne sjeldne jordartsmetaller (REE) ved Fensfeltet i Telemark, meldte nylig at det europeiske forskningsprosjektet REESOURCE startet opp sent i januar.

    REN er én av elleve partnere i Horizon Europe-prosjektet som ledes av Institutt for Energiteknikk, og RENs kjerneprøver fra Fensfeltet vil stå helt sentralt i forskningsarbeidet.

    REESOURCE skal bidra til å minimere naturpåvirkningene ved gruvedrift, fremme sirkulærøkonomi og øke den sosiale aksepten for mineralvirksomhet.

    REN har hatt undersøkelsesretter i størstedelen av det området som rommer de sjeldne jordartsmetallene i Fensfeltet siden 2016, og i fjor høst sikret de seg utvinningsrett. Målet er et ressursestimat tidlig i år.

    geo365.no: Viktig milepæl for Rare Earths Norway

    Gjennom prosjektet skal det blant annet utvikles teknikker og konsepter for usynlig og underjordisk gruvedrift for å redusere arealbruk og miljøpåvirkning, reduksjon i avfall og overskuddsmaterialer, reduksjon i forbruk av vann, energi og kjemikalier og økt gjenbruk og resirkulering.

    – Rare Earths Norway ønsker å bidra til at både den norske regjeringen og EU lykkes med å nå sine ambisiøse mål. Gjennom REESOURCE og andre forskningsprosjekt utvikler vi nå en ny standard for ansvarlig mineralutvinning, uttaler daglig leder Alf Reistad i pressemeldingen fra selskapet.

    I fjor sommer lanserte regjeringen den norske mineralstrategien som skal legge til rette for mer, men samtidig grønnere gruvedrift i Norge.

    EU har definert 34 råmaterialer de anser som kritiske, og her troner sjeldne jordartsmetaller høyest. De har også startet arbeidet med å øke egenproduksjonen av kritiske mineraler og metaller, og fremtidige bidrag fra Norge og spesielt fra Fensfeltet vil være høyst velkomment.

    – For Rare Earths Norway er det viktig med høy utnyttelse av den unike forekomsten i tillegg til at belastningen for nærmiljøet blir minst mulig. Vi planlegger for elektrifisert og autonom underjordsdrift og med tilhørende industrianlegg og tilhørende deponi i ubebodd område 4-6 km fra forekomsten, fortsetter Reistad.

    REESOURCE har en varighet på 3,5 år og er fullfinansiert gjennom EU-programmet Horizon Europe. Partnerne er Rare Earths Norway AS (Norge), Institutt for Energiteknikk (Norge), University of Porto (Portugal), Montanuniversität Leoben (Østerrike) , Advanced Minerals and Recycling Industrial Solutions (Greece), Asociación de Servicios de Geología y Minería Iberoamericanos (Spania), Aalborg University (Danmark) , Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (Tyskland), University of Oulu (Finland), National Institute of Research and Development for Optoelectronics (Romania) og Medallion Innovations UK (Storbritannia).

    Selskapet planlegger å etablere en pilotfabrikk med tilhørende testuttak fra eksisterende gruveganger i Fensfeltet. En slik fabrikk, som kan koste rundt 300 millioner kroner, vil imidlertid være avhengig av en form for økonomisk støtte/finansiering.

    geo365.no: Planlegger pilotfabrikk ved Fensfeltet

    Det er spesielt REE-metallene neodym og praseodym som er av interesse for REN fordi disse har høyest verdi og fordi de kan spille en nøkkelrolle i det grønne skiftet for deres anvendelse til permanentmagneter.

    Slike magneter er blant annet nødvendige for å konvertere elektrisk kraft til mekanisk energi og vice versa. Noe som for eksempel trengs for å drive en elektrisk bil eller generere kraft i en vindturbin.

    RENs arbeid på Fensfeltet er blant annet støttet av EU gjennom ERMA, European Raw Materials Alliance (https://erma.eu) og EIT RawMaterials – European Institute of Innovation and Technology Raw Materials.

    Det er for tiden to norske selskaper som driver leting på Fensfeltet: REN og REE Minerals. REE Minerals publiserte i fjor høst det første ressursestimatet vi har på Fensfeltet. Ett tredje selskap, REE Exploration, fokuserer på leting utenfor feltet.

    Related Posts

    Kan fremskynde gruveutvikling

    april 23, 2026

    En gruve for generasjoner

    april 20, 2026

    Han fant malmen

    april 19, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Has enhanced geothermal been proven at scale?
    Apr 23, 2026

    Has enhanced geothermal been proven at scale?

    Europe versus US oil majors
    Apr 23, 2026

    Europe versus US oil majors

    “Seeking the Sweet Spot in offshore Ecuador’s Sweet Shop”
    Apr 22, 2026

    “Seeking the Sweet Spot in offshore Ecuador’s Sweet Shop”

    Too early to declare a commercial success
    Apr 22, 2026

    Too early to declare a commercial success

    Geliga-1 – the gas discovery sourced by sandstones
    Apr 20, 2026

    Geliga-1 – the gas discovery sourced by sandstones

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.